DZIEDZICZENIE KOLORÓW U STAFFORDSHIRE BULL TERIERÓW

Podstawy genetyki  -  Podstawowe kolory  -  Umaszczenia SBT  -
Możliwości dziedziczenia  -  Przewidywanie wyników  -

Podstawy umaszczenia psów

Dwa barwniki

Istnieją tylko dwa pigmenty, które mogą występować w sierści psa:
czarny (eumelanina) i rudy (faeomelanina).
Prawdopodobnie brzmi to dziwnie znając tyle odmian kolorystycznych psów. Ale tak jest, nawet w kolorach tak egzotycznych jak niebieski lub morelowy.
Wszystkie kolory są tworzone przez kombinację tych dwóch pigmentów lub przez ich brak (kolor biały). Na przykład, kolor niebieski powstaje w wyniku rozmycia czarnego pigmentu i pojawia się jak przydymiony szary.

Warianty & serie

Pigment pojawia się poprzez ziarenka pigmentu w trakcie wzrostu włosa.
Warianty koloru okrywy włosowej mogą być spowodowane przez geny, które wpływają na formowanie się pigmentu i jego umiejscowienie wzdłuż włosa. Geny ponadto mogą wpływać na to, w której partii ciała pojawi się pigment i jaki.
Zasadniczo są trzy grupy genów wpływające na kolor okrywy włosowej psów. Geny te znajdują się w kilku różnych loci. Allele, które występują na tym samym locus należą do tych samych serii.
Serie agouti i czarne/pręgowane określają rozkład eumelaniny (czarny) i faeomelaniny (rudy) na ciele I wzdłuż włosa.
Rozmycie serii B i D różnicuje kolor eumelaniny i faeomelaniny, powodując, że kolor wygląda jak warianty wątrobiany/czekoladowy oraz niebieski i srebrny.
Seria plamistości, znaczeń (w rasach jak seter angielski) określa występowanie, rozmiar i umiejscowienie białych (niewypigmentowanych) miejsc.

Symbole i skróty

Jak wcześniej już napisano allel dominujący pisany jest wielkimi literami, a allel recesywny małymi, np. S w celu oznaczeniu okrywy intensywnej (solid) (dominującej) i s dla całkowicie białej (recesywnej). W seriach z większą ilością różnych alleli niż dwa, używa się specjalnych oznaczeń, „tagów”, dla różnych wariantów. Dla przykładu: at w serii A oznacza allel czarny-podpalany, natomiast kbr w serii K oznacza allel pręgowania.

Tłumaczenie: Dagmara Strumińska-Parulska

Podstawy genetyki  -  Podstawowe kolory  -  Umaszczenia SBT  -
Możliwości dziedziczenia  -  Przewidywanie wyników  -


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610