DZIEDZICZENIE KOLORÓW U STAFFORDSHIRE BULL TERIERÓW

(Alexandra Grönvall - http://www.bellasgenetik.se)

Podstawy genetyki  -  Podstawowe kolory  -  Umaszczenia SBT  -
Możliwości dziedziczenia  -  Przewidywanie wyników  -

Wprowadzenie

Staffiki występują niemal we wszystkich odmianach kolorystycznych – czarnym, białym, czerwonym, płowym, różnych odcieniach pręgowanego, łaciatym, niebieskim, czarno-srebrnym i czarnym podpalanym - mogą być nawet czekoladowe.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiało cię, w jaki sposób z dwojga pręgowanych rodziców rodzi się szczenię czerwone lub płowe, oraz dlaczego czarny podpalany nie jest kolorem pożądanym – dowiesz się tego z tutaj. Jeśli jednak znajdziesz na tej stronie jakieś błędy - daj nam znać.

Podstawy genetyki

Aby zrozumieć dziedziczenie różnych kolorów sierści, trzeba poznać podstawy genetyki i kilka pojęć jak locus, allel, homozygota, recesywność i genotyp. Trzeba wiedzieć także trochę o tym jak powstaje kolor sierści, czyli co nieco o pigmentach: eumelaninie i faeomelaninie.
Jeśli już znasz podstawy genetyki i tworzenia pigmentu sierści, tu możesz przejrzeć stronę z różnym umaszczeniem. Jeśli chcesz jednak doczytać na temat podstaw genetyki i pigmentacji, to znajdziesz tutaj niezbędne informacje.

Tłumaczenie: Dagmara Strumińska-Parulska

Podstawy genetyki  -  Podstawowe kolory  -  Umaszczenia SBT  -
Możliwości dziedziczenia  -  Przewidywanie wyników  -


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610