INTERPRETACJA WZORCA

Staffordshire Bull Terrier jest psem gładkowłosym. Powinien emanować ogromną siłą w stosunku do wielkości, ale choć umięśniony, powinien być aktywny i zwinny.

Bardziej świadomi hodowcy powinni podążać ścieżką, której celem jest jak najbardziej perfekcyjny staffordshire bull terrier, choć nie ma dwóch takich samych osób, które identycznie patrzą na wzorzec. Jednak bardziej istotne jest nie tyle rozumienie tych różnic, ale to czy potrafią przełożyć swoja wiedzę poszukując reproduktora lub chcąc połączyć ze sobą dwa psy bez zarzutu. Tylko wtedy wzorcowy staffordshire bull terrier nie będzie jedynie pomysłem, ale stanie się rzeczywistością.

Wrażenie ogólne
Słowo "typ" jest lekko elastyczne - zawiera wszystko, co związane jest z psem. Taki pies musi zawierać podstawowe cechy fizyczne dobrego zwierzęcia, ale aby staffordshire bull terrier był naprawdę dobry, musi zawierać również coś, co ludzie nazywają "jakością". A wtedy słabsze psy bledną w obecności takiego osobnika.
Bardzo ważne jest również wrażenie. To figlarne spojrzenie, które straci, gdy oczy są źle osadzone. A tak się właśnie stanie, gdy oczy będą za duże lub za małe lub, jeżeli będą w niewłaściwym kolorze.
Chociaż staffordshire bull terrier jest jak "kieszonkowy pocisk" to bardzo ważna jest elegancja i szlachetna budowa, a tę uzyskamy tylko wtedy, gdy pies ma solidną i zrównoważoną budowę, dobrą i prawidłowo ukształtowaną kość oraz masę mięśniową, która nadaje mu tak ważny w rasie atletyczny wygląd. Bez względu na to, z której strony patrzymy, pies poruszając się musi płynąc, naturalnie i pięknie, a to będą miały tylko psy o doskonałym ciele i kończynach. Ruch musi być swobodny, dynamiczny i sprężysty, a jednocześnie wydajny i wyraźnie pochodzić z kończyn tylnych. Kończyny powinny poruszać się w jednej linii, gdy patrzymy od frontu lub z tyłu.
Typ w rasie jest esencją jakości psa, równowagą pomiędzy prawidłową budową anatomiczną i wrażeniem ogólnym, ale typ można wyrazić poprzez więcej elementów i szczegółów.

Głowa
Głowa powinna być krótka, z głęboką i szeroką czaszką, wyraźnie zaznaczonymi mięśniami policzkowymi i wyraźnym stopem oraz krótką kufą i czarnym nosem. Staffik, podobnie jak wiele innych ras, należy do grupy, w której głowa odgrywa bardzo ważną rolę w jego wyglądzie. Innymi słowy jest to "rasa głowy". Mocna czaszka, krótki pysk i wydatne mięśnie policzkowe sprawiają, że staffik wygląda jak pies bojowy. Większość hodowców i sędziów dąży do stosunku 2:1 jako idealnej proporcji pomiędzy czaszką i kufą. Nos powinien być duży i czarny, gdyż walczący pies potrzebuje w walce dużych ilości powietrza. Nie powinno się jednak faworyzować suk z samczą głową. Powinno być widoczne wyraźne piętno płci. Suki, która mają samczą głowę zawsze przekazują ją swoim córkom, i taka suka w ringu przy równie dobrze zbudowanej suce, zawsze powinna stanąć jako druga, za tą z bardziej suczą głową. Głowa staffika powinna być dobrze wypełniona nad oczami, co daje głębokie i mocne spojrzenie.



Bardzo ważny u psów bojowych jest kształt pyska oraz rozwinięte i zaznaczone mięśnie szczęki, a żuchwa widziana od przodu powinna być szeroka i mocna, a nie wąska i cofnięta.

Oczy
Oczy powinny być ciemne, choć ich barwa może korelować z barwą sierści. Powinny być okrągłe, średniej wielkości i patrzeć wprost przed siebie. Jak mówią "oczy są zwierciadłem duszy". Ta prawda dotyczy również psów. Nie wolno tolerować psów z wyłupiastymi oczami. Takie oko jest bardzo podatne na zranienie w przypadku walczących psów.



Uszy
Uszy grają ogromną role w ogólnym wrażeniu, jakie sprawia pies. Powinny wskazywać czujność. Źle noszone ucho lub duże uszy psują ekspresję staffika. Ucho idealne jest małe, cienkie i szlachetne, a co najważniejsze - kształtu płatka róży.



Pies powinien mieć możliwość złożenia uszu do tyłu i taki pies powinien być preferowany przez sędziów. W przeszłości u psa, który walczył, ogromnym minusem było posiadanie dużych i grubych uszy, które przeciwnik mógł łatwo złapać i trzymać.

Uzębienie
Uzębienie jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną kwestią w tej rasie. Wzorzec mówi, że staffik powinien mieć zgryz nożycowy, zęby powinny być duże, a wargi przylegające. Wadą jest przodozgryz lub tyłozgryz.



Wzorzec wymaga krótkiej kufy, ale z kolei w przypadku bardzo krótkiego pyska jest duża szansa, że w późniejszym okresie, gdy żuchwa wzmacnia się, wystąpi przodozgryz. Ponadto wraz z bardzo krótką kufą idą w parze małe zęby, a nieduże i ciasno ułożone zęby nie są ani typowe ani praktyczne w przypadku staffordshire bull terriera.

Szyja
Szyja powinna być muskularna, raczej krótka, o czystej linii i stopniowo rozszerzająca się w kierunku łopatek. Dobra głowa powinna być podpierana i noszona przez silną i umięśnioną szyję. Potężna broń, jaką jest na ogól głowa staffika, nie przedstawia żadnej wartości, gdy nie może być kierowana silną jak stal szyją. Zbyt długa szyja nie jest wystarczająco silna. Z kolei szyja zbyt krótka ma luźną skórę i podgardle, a oba przypadki psują wrażenie ogólne psa. I oba ujawniają słabość psa w walce.

Przedpiersie
Kończyny przednie powinny być proste i dobrze ukształtowane, rozmieszczone raczej szeroko, aby umożliwić rozwój szerokiej klatki piersiowej. Nie oznacza to, że ma być to front buldoga, ale łapy powinny wychodzić wprost spod psa, a kość powinna być silna i bez krzywizn. Całe przedpiersie powinno być umięśnione i emanować siłą. Łapy powinny być lekko skierowane na zewnątrz. Łopatka powinna być pod kątem około 45 stopni, ale nie więcej.



Nie należy być pod wrażeniem pozycji "bossa". Jeśli pies ma prawidłowo rozwinięte przedpiersie, wtedy ruch jest prawidłowy, z długim wykrokiem i równym rytmem. Uniesiona łopatka skraca ruch i powoduje, że wygląda on jak u foksteriera, a atletyczny staffik poruszający się jak foksterier to katastrofa.

Ciało
Budowa ciała staffordshire bull terriera, nawet przypadkowemu obserwatorowi, musi jawić się jako ogromna siła i sprawność ukryta w niedużym ciele. Głęboki mostek nie może być ściągnięty w żadnym miejscu od szyi do klatki piersiowej, a sama klatka musi być głęboka. Łokcie powinny być związane. Silny i kompaktowy staffik powinien mieć mocny grzbiet. Spróbuj i wyobraź sobie psa w kwadracie. Jeśli pasuje, to na pewno jest kompaktowy i zrównoważony, co jest jego zaletą. W środkowej części grzbietu nie powinno być przełamania.



Kończyny tylne
Staffordshire Bull Terrier ma silne, dobrze umięśnione tylne kończyny. Dobrze kątowane i mocne są bardzo ważne. Tylko wtedy staffik może się nimi dynamicznie odpychać. W przeszłości żaden walczący staffik długo by nie wytrzymał w walce, gdyby miał źle rozwinięty tył.



Atakujący pies potrzebuje silnych tylnych łap, aby móc wpychać się w przestrzeń przeciwnika. Należy uważać na wady, jakimi są krowia lub beczkowata postawa.



Łapa
Łapa powinna być silna, przylegająca i średniej wielkości. Powinna być dość zwarta, ale nie kocia. Ta cecha była bardzo ważną częścią psiego napędu. Od miejsca nadgarstków i pięt, łapy powinny lekko kierować się na zewnątrz. I chociaż takie ustawienie jest wbrew temu, co przyjęte na ringach wystawowych, to ta cecha była niezbędna walczącym psom. Takie ustawienie łap pozwalało na znaczne podparcie ruchu i poprawiało równowagę.



Taki kształt może być porównany do pół-zajęczej pół-kociej łapy, gdzie palce są delikatnie luźne z lekko wystającymi stawami. Cienka, płaska łapa oraz łapa z rozwartymi palcami jest dużą wadą w tak atletycznej rasie.

Ogon
Ogon powinien być średniej długości, zwężający się ku końcowi i raczej nisko noszony. Nie powinien się zakręcać za bardzo i można go porównać do rączki starodawnej pompy. Ogon sięgający do pięty jest prawidłowej długości. Sposób noszenia ogona w dużej mierze zależy od pozycji kości krzyżowej. Ogon staffika jest jak ster, który utrzymuje go w pozycji, gdy ten walczy.



Mechanizm ruchu
Ruch powinien być swobodny, mocny i sprężysty, a jednocześnie bardzo wydajny.



Kończyny powinny poruszać się równolegle, gdy patrzy się z przodu lub z tyłu, z wyraźnym napędem kończyn tylnych. Staffik ma swój własny styl poruszania się, gdyż przednie łapy poruszają się dość szeroko, a tyle w jednej linii, równolegle z nimi.



Ruch powinien być rytmiczny i sprężysty, a biegnący pies nie może się kołysać lub wysoko stawiać kroków. Należy pamiętać, że bez właściwego treningu i ćwiczeń w ringu, nigdy nie zobaczymy ruchu właściwego rasie.

Okrywa włosowa
Włos powinien być gładki, krótki i przylegający do ciała. Bardzo silnie przylega do skóry, nawet wtedy, gdy pies walczy i ma napięte mięśnie. Okrywa włosowa psa od razu powie czy pies jest w dobrej kondycji. Włos powinien być gładki i błyszczeć. Nie powinien być szorstki, co sugeruje, że pies był trzymany w zimnie. Staffik kwitnie tylko w domu i na ringu bardzo łatwo zauważyć czy pies trzymany jest w klatce na zewnątrz czy mieszka w domu.

Umaszczenie
Dopuszczalne umaszczenie staffika to: czerwone, płowe, białe, czarne lub niebieskie, oraz każde z tych kolorów w połączeniu z białym, a także odcienie pręgowanego i wszystkie odcienie pręgowanego z białym. Czarne podpalane oraz wątrobiane nie są poszukiwane. W rzeczywistości, wzorzec w USA, dyskwalifikuje psy czarne podpalane i wątrobiane.

Literatura:

1. Gilmour D., 1996, The Complete of Staffordshire Bull Terrier, Ringpress Books Ltd, Lydney,
2. Gordon J.F., 1982, The Staffordshire Bull Terrier, Foyles Handbooks, The Pitman Press, London.

HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610