SUBSTANCJE TRUJĄCE DLA PSÓW

Psy/szczeniaki zawsze we wszystko pchają swój nos, a to może spowodować wiele problemów, nawet jeśli wydaje się, że miejsce jest bezpieczne. Niestety psy nie potrafią czytać ulotek i instrukcji, a rzeczy, które dla nas mogą ohydnie pachnieć lub smakować, dla nich mogą być nie lada rarytasem wartym skonsumowania lub przynajmniej wytarzania się.

Jeżeli cokolwiek niepokojącego zdarzyło się, poniżej znajduje się lista różnych toksyn i chemikaliów oraz sugestie, co można zrobić, zanim pomoże nam weterynarz. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że ta lista pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa psa i uniknięcie problemów w ogóle.

Oznaki zatrucia:
- zmiany w zachowaniu – niepokój, zataczanie się, drgawki, pobudzenie,
- zmiany w oddychaniu – dyszenie, sapanie,
- krwawienie (głownie błony śluzowe).

1. Alkalia – zatrucie spowodowane najczęściej spożyciem udrażniaczy do rur, itp.
Należy zneutralizować chemikalia. Nie prowokuj wymiotów u psa, gdyż spowoduje to tylko większe podrażnienie i poparzenie przewodu pokarmowego. Spróbuj zneutralizować środek chemiczny w żołądku podając psu taką sama ilość (jak spożyta) octu czy soku z cytryny, wlewając ze strzykawki na tylną część jamy ustnej psa. Zwróć się o pomoc weterynarza.

2. Kwasy – baterie, wybielacz, itp.
Należy zaadsorbować te trucizny podając psu zawiesinę zasady wapniowej lub magnezowej (Maalox, Alumag, itp). Ewentualnie można podać węgiel leczniczy (aktywowany – w przypadku psów potrzebne dużo większe ilości niż dla ludzi). Te środki zaadsorbują truciznę w żołądku zanim zostanie ona strawiona.

3. Środki farmaceutyczne
W przypadku połknięcia tabletek należy sprowokować wymioty (np. siarczan miedzi, roztwór soli kuchennej). Wymioty pomogą usunąć substancje toksyczne z organizmu psa. Oczywiście pies musi być przytomny.

Aspiryna
zazwyczaj zaaplikowana w celu zmniejszenia bólu bez konsultacji z weterynarzem, a już pojedyncza dawka może być trując. Kwas acetylosalicylowy powoduje krwawienie przewodu pokarmowego, a najczęstsze objawy to brak apetytu, przygnębienie, bladość dziąseł, ślady krwi w wymiocinach. Należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Paracetamol
także groźny ludzki lek nieświadomie stosowany u psów, u których powoduje niedokrwistość, trudności oddechowe oraz obrzęk warg i pyska. Należy wywołać wymioty i skontaktować się z weterynarzem.

Płyny do płukania jamy ustnej
mogą zawierać kwas borowy, który jest silnie toksyczny dla psów. Objawy zatrucia to wymioty, ślinotok, drgawki, a nawet śpiączka. Wszelkie kosmetyki i środki higieniczne zawierające kwas borowy np. płyn do płukania i przechowywania soczewek, środki czyszczące do protez zębowych należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla psa.

4. Produkty spożywcze 

Czekolada
zawiera teobrominę, która jest bardzo niebezpieczna dla większości zwierząt (alkaloid, składnik kakao). Czekolada gorzka zawiera ok. 15 g teobrominy na 1 kg czekolady, mleczna zaś ok. 2 g/kg. Dawka śmiertelna teobrominy dla psów wynosi 90-250 mg/kg masy ciała. Pierwszymi objawami zatrucia teobrominą są nudności, wymioty, biegunka i wzmożone wydalanie moczu. Później może dojść do arytmii serca, ataku epileptycznego, krwotoku wewnętrznego, zawału mięśnia sercowego, aż w końcu do śmierci. Jeżeli od zjedzenia czekolady lub kakao nie minęły więcej niż 3 godziny, to należy spróbować wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka Przy zatruciu czekoladą konieczna jest pomoc lekarza weterynarii!!!

Kawa
Kofeina zawarta w kawie jest alkaloidem podobnym do teobrominy.

Rodzynki
Bardzo popularne rodzynki mogą być w większych ilościach silnie toksyczne dla psów. Dawka toksyczna wynosi 11,5 g rodzynek na 1 kg kilogram masy ciała. Działają one drażniąco na przewód pokarmowy i są toksyczne dla nerek. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj w ciągu 6 godzin od zjedzenia rodzynek. Pies zaczyna wymiotować, nie chce jeść, jest apatyczny, wykazuje objawy bolesności brzucha, pojawia się biegunka. W wymiocinach i w kale można często znaleźć częściowo strawione rodzynki. W ciągu 24-72 godzin rozwija się ostra niewydolność nerek, aż w końcu dochodzi do bezmoczu.

Jeżeli od zjedzenia rodzynek minęły nie więcej niż 4 godziny, należy wykonać płukanie żołądka lub sprowokować u zwierzęcia wymioty. Następnie podaje się węgiel w ilości 10 razy większej niż objętość zjedzonych rodzynek, a następnie leki przeczyszczające. Leki przeciwwymiotne - w przypadku ostrych wymiotów.

Cebula
Trująca jest zarówno cebula surowa, jak i gotowana. Substancje toksyczne to dwusiarczki, które powstają podczas przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym zwierząt. Dwusiarczki mają działanie utleniające i prowadzą do rozpadu krwinek czerwonych (hemoliza). Objawy zatrucia mogą się pojawić, gdy zwierzę zje ilość cebuli większą niż 0,5% jego masy ciała (dla psa ważącego 20 kg - 100 gram!). Zjedzenie dużej ilości cebuli może prowadzić nawet do śmierci! Intensywność objawów zależy od ilości zjedzonej cebuli oraz od osobniczej wrażliwości zwierzęcia na zatrucie. Objawy to przede wszystkim blade lub zażółcone błony śluzowe, osłabienie, depresja, przyspieszone tętno i oddechy, wymioty, brak apetytu, biegunka, "cebulowy" zapach z jamy ustnej. Jeżeli pies/kot trafi do lecznicy w ciągu 2 godzin od zjedzenia cebuli, można opróżnić żołądek przez wywołanie wymiotów. W ciężkich przypadkach, przy znacznym rozpadzie krwi, może być wskazana transfuzja krwi.

Białko jaja kurzego (surowe)
Surowe białko jaja kurzego powstrzymuje pobieranie przez ciała witaminy B i utrudnia pobieranie protein, tak więc o ile gotowane jajko jest zdrowe, to należy unikać podawania surowego białka jaj.

5. Rośliny
Cis, jemioła, liście rabarbaru, rododendron, azalia, orchidee, kaladium, bluszcz, tulipany, difenbachia, pinsencja, amarylis, oleander, kalanchoe czy aloes zawierają substancje toksyczne, które mogą być bardzo niebezpieczne dla psa, gdy ten żuje lub połyka ich liście. Wiele roślin zawiera substancje neurotoksyczne, które wywołują zaburzenia ze strony układu nerwowego. W przypadku zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem..

Nasiona traw
rosnących na polach czy przy ścieżkach również mogą być przyczyną problemów. Jeżeli Twój pies biegał w wysokiej trawie i zaczyna kichać, trzeć oczy łapami, potrząsać głową lub lizać łapy, należy sprawdzić czy nie ma gdzieś wbitych nasion lub źdźbeł trawy. Przestrzenie między palcami, wnętrze ucha są bardzo wrażliwe, a wbite źdźbła mogą powodować ropnie. Psa powinien obejrzeć weterynarz.

Pestki owoców
szczególnie toksyczne są pestki brzoskwiń i jabłek, zawierające cyjanowodór toksyczny dla ludzi i zwierząt. Objawy zatrucia to ślinotok i wymioty.

6. Substancje chemiczne

Tlenek węgla
powoduje zatrucie objawiające się rozjaśnieniem koloru dziąseł. Jeżeli pies miał kontakt z trującymi gazami, należy zabrać go na świeże powietrze i natychmiast udać się do weterynarza.

Metaldehyd (np. Ślimax), pestycydy fosforanowe
to trucizna na ślimaki w postaci proszku lub granulek, a psy lubią jej smak. Powoduje drżenie, ślinotok, biegunkę, chwiejność i konwulsje. Bardzo często prowadzi do śmierci, gdyż już niewielka ilość jest silnie toksyczna. Jeśli widzisz, że pies zjada trutkę, wywołaj wymioty i natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Glikol etylenowy (płyn przeciw zamarzaniu)
używany do chłodnic samochodowych jest bardzo niebezpieczny, gdyż psy lubią jego słodki smak i mogą go nawet aktywnie poszukiwać. Objawy to przede wszystkim chwiejność, wymioty, przygnębienie, drgawki, a nawet śpiączka. Jeżeli jesteśmy pewni, że to płyn do chłodnic, psa należy natychmiast zabrać do lekarza weterynarii, który zrobi zastrzyk z alkoholu etylowego w celu zablokowania skutków spożycia glikolu.

Insektycydy, herbicydy, arszenik
Zatrucie środkami ochrony roślin zachodzi najczęściej podczas zjedzenia spryskanej trawy lub otrutych arszenikowymi preparatami gryzoni. Najczęstsze objawy to ślinotok, pragnienie, wymioty, płynna biegunka ze śladami krwi, zapaść, śmierć. Na początku można samemu sprowokować wymioty, ale niezbędna jest tu pomoc weterynarza.

Warfaryna (trutka na szczury)
Pies może zatruć się zjadając samą trutkę, bądź też zjadając otrutego warfaryną szczura. Trucizna ta całkowicie likwiduje krzepliwość krwi. Dość szybko następuje bladość dziąseł, osłabienie, oznaki krwotoku, zapaść, i bardzo często śmierć. Należy działać bardzo szybko w celu poprawy krzepliwości krwi.

Informacje tutaj zawarte są tylko wskazówkami. Zawsze powinno się szukać profesjonalnej porady od weterynarza. Pamiętaj, że należy lekarzowi podać tyle informacji ile to możliwe. Musi on znać składniki i stężenie opakowań/butelek oraz ilości połknięte przez psa. Jeśli pies wymiotował to weź próbkę wymiocin do weterynarza.

Literatura:
Hawcroft T., PSY – pierwsza pomoc, CIBET, Warszawa, 1997.
northwestsbtclub.co.uk
portal.labradory.info
www.szarik.pl
 


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610