STAFFIK I INNE PSY 

Autor: Agnieszka Dudek (hod. Dobromina)

Ze względu na swoją burzliwą przeszłość, staffik uznawany jest za agresywnego, nie tolerującego innych psów. Ale to wszystko zależy od Ciebie. Staffiki od wieku szczenięcego są bardzo uczuciowymi stworzeniami. Szukają kontaktu zarówno z ludźmi, jak i z psami. A to, jak pies reaguje później na otoczenie, zależy wyłącznie od wychowywania i nabytych doświadczeń.

Staffik ma troszeczkę inny sposób postrzegania świata. Wynika to z ich dużej pewności siebie, mocnego ,,ja'', a to, co innego psa potrafi wyprowadzić z równowagi, staffik jest w stanie zlekceważyć. (W ich wyobrażeniu są wzrostu co najmniej wilczarza irlandzkiego). Bez prowokacji nie wdają się w byle konflikty. Ale sprowokowany staffik nie zawaha się stawić czoła psu kilkakrotnie od siebie większemu. I włoży w to całą swoją siłę, prędkość i zwinność. Ten pies często przecenia swoje siły..... Staffik, który poczuje ten specyficzny przypływ emocji w walce, może stać się utrapieniem dla swojego właściciela, o ile nie będzie on potrafił kontrolować psa. Wtedy Staffik może zacząć sam szukać zaczepki.
Wychowując staffika, staraj się unikać wszystkich takich sytuacji, które mogą mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Bardzo ważne są pozytywne kontakty z innymi psami. I tu właściciel musi wykazać się dużą ostrożnością i umiejętnością w dobieraniu kumpli do zabaw. Musi nauczyć się kontrolować ich przebieg. Nigdy nie pozwalaj, aby Twój pies był zawsze górą w zabawie, nie pozwalaj, aby zapominał o całym świecie. Pies, nawet w trakcie najlepszej zabawy z kumplem powinien pamiętać o Tobie i reagować na komendy. Nie pozwalaj, aby emocje brały górę. Nie pozwalaj również, aby Twój pies był tłamszony przez innego psa. Zabawa ma być miła dla obu stron. Jeżeli którykolwiek pies zaczyna się irytować -kończymy zabawę i oferujemy mu inną, jeszcze ciekawszą - ale z nami.

Samce każdej rasy nie przepadają za sobą, gdy dojrzeją i na to zawsze trzeba uważać. Rówieśnik, z którym pies się wychowywał do tej pory bez konfliktów, może nagle stać się rywalem. Ty musisz pokazać psu, że to nie on decyduje o tym, kogo lubimy a kogo nie. To Ty masz o tym decydować. On ma po prostu tolerować inne psy. Zapobiegaj też sytuacjom konfliktowym i nie prowokuj ich.

Nigdy nie pozwalaj na to, aby Twój staffik zbliżał się do innego nieznajomego psa. Nie wiesz jak zachowa się tamten. Jeżeli Twój staffik nie potrafi ignorować innych psów - nie puszczaj go bez smyczy, jeżeli nie reaguje na komendę do mnie - nie puszczaj go. Jedno nieprzyjemne spotkanie z psem może zaważyć na dalszym stosunku Twojego staffika do innych współplemieńców. Nie daj nigdy staffikowi poznać jego możliwości i nie nadużywaj jego cierpliwości. Nie pozwalaj obcym, agresywnym psom zbliżać się do Twojego. Dopuszczając do takich sytuacji, tracisz zaufanie swojego psa. Ty masz go ochraniać i bronić a nie on Ciebie. Nie bój się odganiać potencjalnych agresorów. Pokaż swojemu psu jaką masz władzę. W przeciwnym razie pies szybko może nauczyć się agresywnych zachowań i z lęku przed takimi sytuacjami, sam będzie podejmował decyzję o aktywnej obronie. Co gorsza nie zawsze w sytuacjach realnego zagrożenia. W stosunku do innych właścicieli i ich psów stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
 


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610