PSIA NIANIAAutor: Agnieszka Dudek (hod. Dobromina)

Staffiki słyną ze swojej ogromnej cierpliwości w stosunku do dzieci. Określane są jako psy godne zaufania. Co to znaczy?

To znaczy m.in., że tego psa trudno wyprowadzić z równowagi.

Jeżeli pies atakuje dziecko, w większości przypadków jest to spowodowane strachem, bólem, zniecierpliwieniem, lub naruszeniem psiego terytorium.
Staffik nie ma silnego poczucia terytorium, on sam chce wejść wszędzie, to i pozwala na to innym. Jest tak samo ciekawski jak małe dziecko. Staffik się nie boi, co wynika z jego dużej pewności siebie i mocnego "ja". Staffik jest wytrzymały na nawet dosyć mało delikatne zabawy. W sytuacjach, w których inne psy tracąc cierpliwość potrafią pokazać zęby, staffik potrafi zachować spokój lub po prosu odejść.

Nie sugeruj się jednak takim opisem. Każdy pies jest inny i jego reakcje mogą być zaskakujące.
Nie wszystkie psy są takie same, i nigdy nie zakładaj, że Twój pies będzie miał taki sam charakter, i reagował w taki sam sposób jak opisany powyżej. Taki jest ideał, tak powinny zachowywać się staffiki.
Rolą człowieka jest nauczenie psa ,,świętych zasad'' , które będą go obowiązywały w kontaktach z wszystkimi ludźmi. Pies ma wiedzieć, co to znaczy "dziecko'' . Każdy pies, każdej rasy.
To na Tobie spoczywa odpowiedzialność nauczenia psa, że dziecko jest nietykalne. Pies musi się nauczyć, że dzieci zachowują się inaczej i mają inny sposób wyrażania swoich emocji. Ma znać granice kontaktu i zabaw z dzieckiem.
Dziecko, również trzeba przygotować do kontaktów z psem. Nauczyć zrozumienia psich uczuć, szacunku dla zwierząt. Dziecko musi wiedzieć, że psy również odczuwają ból, zniecierpliwienie i znużenie, oraz znać granice zabawy z psem. Zabawa nie może być dla psa stresująca ani irytująca. Musisz nauczyć dziecko, jaka forma dotyku i zabawy jest przyjemna dla psa. Kontroluj wspólne zabawy z psem i kończ je, gdy widzisz że pies jest nimi zmęczony.
Tylko ścisłe ustalenie reguł i przestrzeganie ich, będzie dla was w przyszłości źródłem radości. Nigdy nie należy nadużywać cierpliwości psa. Staffik pomimo dużej odporności na ból wciąż jest tylko psem. Na nim nie może spoczywać odpowiedzialność opieki nad dzieckiem.

Pamiętaj że kontakty z ,,każdym'' psem powinny przebiegać pod kontrolą dorosłych.
Jeżeli masz już dziecko i myślisz o psie, lub w przyszłości planujesz że w Twoim domu pojawi się dziecko, koniecznie musisz zajrzeć tu:
,,Mamo -chcę pieska'' -artykuł autorstwa Zofii Mrzewińskiej, umieszczony za wiedzą i zgodą autorki. http://dobromina.akcja.pl/zofia.htm
 


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610