PRZETRWAŁE HIPERPLASTYCZNE PIERWOTNE CIAŁO SZKLISTE (PHPV – PERSITENT HYPERPLASTIC PRIMARY VITREOUS)

Pojawienie się i dziedziczenie tej choroby nie jest jeszcze poznane, ale występuje ona od momentu urodzenia psa. Szczeniak rodzi się z PHPV i można je zdiagnozować w badaniu oftalmoskopowym od 6 tygodnia życia. Badanie wystarczy zrobić raz w życiu, gdyż choroba nie cofa się. Schorzenie to spowodowane jest defektem regresji naczyń krwionośnych zaopatrujących soczewkę oka w życiu płodowym. U zdrowych osobników naczynia te zanikają przed porodem, natomiast u osobników obarczonych tym defektem pozostają po urodzeniu, w efekcie czego dochodzi do wytworzenia przetrwałego nabłonka zawierającego granulki pigmentu, umiejscowionego zazwyczaj w tylnej części soczewki i ciężkie zmiany w jej obrębie mogą prowadzić nawet do ślepoty.
Schemat dziedziczenia PHPV nie jest jeszcze do końca poznany. Wciąż trwaja badania i każdy właściciel u którego psa objawiła się ta choroba może wysłac próbkę krwi do laboratorium AHT wraz z rodowodem psa. jeżeli to możliwe można przesłać także próbkę krwi rodziców, aby zwiększyć pole analiz. Być może i na tę chorobe zostanie opracowany test DNA i będzie można jej uniknąc w bardzo prosty sposób.

PPSC – POSTERIOR POLAR SUBCAPSULAR CATARACT

Specyficzny rodzaj katarakty występujący również u labradorów i golden retrieverów. Na ogół pojawia się jako mała punktowa zaćma na soczewce i nie prowadzi do dużych problemów z widzeniem. Zwierzęta przeznaczone do rozrodu powinny być badane corocznie w kierunku tej choroby.


http://www.psbtc.org.uk/
http://www.staffords.co.uk/

Tłumaczenie: Dagmara Strumińska-Parulska


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610