MAŁY STAFFIK?Autor: Agnieszka Dudek (hod. Dobromina)

Staffik od szczenięcia jest bardzo żywym stworzeniem. Ktoś powie, że każdy szczeniak jest żywy i wesoły. Nie, nie ... on od najmłodszego wieku potrafi szokować swoją niesamowitą pomysłowością , zwinnością i szybkością - zarówno myślenia jak i działania . W połączeniu z niekończącymi się siłami, daje to niezłą mieszankę, którą jakoś trzeba wychować i nad nią zapanować.

10 tygodniowy staffik potrafi wejść wyżej niż jesteś to sobie w stanie wyobrazić. W krótkim czasie zmieni wystrój wnętrz Twojego mieszkania, (czasem ma rację i po jakimś czasie sam dojdziesz do wniosku, ze te drobiazgi, które zjadł, wcale nie były Ci aż tak niezbędne).

Wyciągnie wnętrzności z wszystkich zabawek i rozgryzie ( nawet te, które w mniemaniu sprzedawców są niezniszczalne.) Tak więc nastaw się na to, że aby oszczędzić wyposażenie mieszkania przez okres szczenięcy staffika (a czasem nawet i dłużej) będziesz biegać po sklepach w poszukiwaniu trwałych zabawek.

Staffik nie lubi rozstawać się ze swoim właścicielem i od pierwszych dni będzie robił wszystko, aby być blisko Ciebie. Najszczęśliwszy byłby, jak by mógł chodzić z Tobą do pracy. Nie daj się - spróbuj się ustrzec tych wszystkich kłopotów.

Jeżeli masz szczeniaka, dobrze zabezpiecz mieszkanie przed zniszczeniami. Sprawdź, czy nie ma dostępu do kabli elektrycznych i czy cenne rzeczy, które mogłyby ulec zjedzeniu, są odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli wydaje Ci się, że tak, usiądź sobie obok psa, rozejrzyj się po mieszkaniu z jego perspektywy i schowaj resztę drobiazgów. A potem zastanów się, jeżeli zamierzasz zostawiać psa długo samego, czy może jednak nie kupić klatki? Będzie to lepsze wyjście niż denerwowanie się na psa. To bardzo wrażliwe stworzenie.

Musisz uważać również na kilka innych rzeczy:
Nie zmuszaj staffika w młodym wieku do zbyt dużego wysiłku. Mogą ucierpieć jego ścięgna i więzadła. To pies, który w stosunku do swojego wzrostu ma dosyć dużą wagę. Do 6 miesiąca życia, lepiej go nosić po schodach, aby nie obciążać jego kręgosłupa i stawów. Uważaj również na skakanie. One są bardzo skoczne, ale nie pozwalaj młodemu psu na takie zabawy. Pozwól psu dojrzeć. Jak skończy co najmniej 1 rok możesz mu pozwolić na więcej szaleństw.

Staffiki lubią wykorzystywać siłę swoich szczęk, zwłaszcza w czasie wymiany zębów. Dopóki pies jest młody i zmienia zęby, nie baw się z nim podciąganie psa do góry i wiszenie na sznurku - możesz mu zrobić krzywdę.


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610