JAKI JEST STAFFIK?



 

Autor: Agnieszka Dudek (hod. Dobromina)

To pies pewny siebie, czasem zbyt pewny siebie... Otwarty i szczery. Bardzo wesoły i aktywny. Świat postrzega jako wielki plac zabaw, stworzony tylko i wyłącznie dla jego przyjemności. Jest wścibski i ciekawski. Zawsze gotowy do działania, a jego odwaga graniczy z brawurą...

Potrzebuje człowieka, nie lubi być sam - on kocha ludzi i najlepiej czuje się w ich towarzystwie. Jest bardzo uczuciowy i wylewny. I potrafi być taki zarówno w stosunku do znanych sobie osób, jak i tych całkowicie przypadkiem spotkanych.

Ponieważ swą miłość okazuje całym ciałem i z ogromnym impetem, dla niektórych może być to nie do wytrzymania. Do staffika nie dociera wcale, że jest silnym i dosyć ciężkim psem, chętnie gramoli się na kolana, przytula z zaskoczenia i daje buzi z całej siły w nos. W przypływie radości może nabić trochę siniaków. Jako, że delikatność nie jest mocną stroną staffika, trzeba psa nauczyć panowania nad swoimi emocjami i pokazać, że są inne sposoby okazywania czułości.
Nowy nabywca pierwszego psa tej rasy musi zrozumieć staffika:
- staffik nie jest namolny - on tylko chce żeby go kochano tak mocno jak on kocha ludzi
- on nie jest niedelikatny - to Ty nie rozumiesz, że jak pies się wita, to musi w to włożyć całą swą energię, aby ukochać Cię z całych sił...

To pies przede wszystkim bardzo wrażliwy. Staffik może wpaść w biegu na ścianę, zrobić fikołka w powietrzu za piłką i uderzyć plecami o ziemię. Nawet tego nie zauważy, wstanie jak gdyby nigdy nic. Za to niesamowicie boli go karcący głos właściciela i napięta atmosfera. To, że jego pan nie jest z psa zadowolony. To pies, który bardzo przeżywa nasze nastroje i trzeba traktować go z wyczuciem. Stanowczo, ale nie brutalnie. Pamiętaj o tym i bądź sprawiedliwy. Zawsze zachowuj się czytelnie i zrozumiale dla psa.

To niesamowicie sprawny, silny, dynamiczny i szybki pies. Dlatego nie rozbudzaj w nim agresji, bo możesz sobie z tym nie poradzić.

Zawsze może się zdarzyć że staffik będzie miał silne poczucie własności, który będzie miał zapędy w kierunku obrony, który może być agresywny i nieufny do ludzi. W dużej mierze będzie to zależeć od socjalizacji i wychowania, ale czasem może to być kwestia charakteru. Nie żądaj jednak od psa, aby był Twoim obrońcą. Staffik ma groźny wygląd i ludzie się go boją. Ale to nie jest rasa, która jest urodzonym stróżem - za dużo w niej miłości do ludzi. Są staffiki o instynktach stróżujących, ale nie nastawiaj się na to. Zbyt wiele staffików zostało skradzionych przez ich ufność.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem staffika a nie miałeś z nimi kontaktu, to zanim podejmiesz ostateczną decyzje, poczytaj sobie wzorce ras innych terierów. Staffik to terrier z krwi i kości. Ma ogromny temperament i zdarza się, że ma silny instynkt myśliwski. Dlatego lepiej nie puszczaj psa bez smyczy w pobliżu ulicy. Widok uciekającego kota może obudzić w nim instynkt pogoni, nad którym ciężko zapanować. Staffik raczej nie traktuje przeszkód stojących mu na drodze jako rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Po wszystkim można przebiec. Uważa, że to jemu trzeba ustąpić miejsca. Wyobraź sobie, że jadący samochód też tak potrafi potraktować.....

Staffik lubi przebywać w cieple, jednak zbyt wysokie temperatury są dla niego niewskazane. Nie ma podszerstka i w upalne dni trzeba szczególnie uważać. Układ oddechowy, jaki odziedziczył po buldogu również nie sprzyja przebywaniu w wysokich temperaturach. Dopóki pies jest w ruchu, niskie temperatury raczej nie robią na nim wrażenia. Ale pozostawienie psa na dworze w chłodne dni może być ryzykowne.


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610