HISTORIA RASY

Idąc ulicą często jesteśmy pytani przez przechodniów “Czy to pitbull czy amstaff?”. Większość właścicieli staffika szybko odpowiada „nie”, by potem w kółko wymawiać nazwę rasy, powoli i dokładnie, aby upewnić się, że słuchający zrozumiał.
Jednak właściwszą i pełniejszą odpowiedzią na to pytanie byłoby nie „nie”, ale „już nigdy”. Swego czasu Staffordshire Bull Terrier był rasą typu PitBull stworzona do walk z innymi psami. De facto, Staffordshire Bull Terrier był pierwowzorem psów bojowych i z niego powstały inne rasy.

W Anglii, na początku XIX wieku bardzo modny był sport, w którym psy walczyły z bykami. Psy w typie buldoga (nie należy mylić ze współczesnym buldogiem) ważące od 80 do 100 funtów odnosiły w tym krwawym sporcie wiele sukcesów. Psy te miały silne szyje i kończyny przednie oraz były niesamowicie odważne i zawzięte, a ustawienie dolnej szczęki ułatwiało im ciągłe oddychanie, nawet podczas powalania byka na ziemię.

W 1835 roku zakazano walk z bykami, a organizatorzy i uczestnicy tych widowisk poszukiwali nowych możliwości. Nowym widowiskiem były walki psów. Stały się one modnym sportem nie tylko wśród biednych warstw społeczeństwa, ale były popularne również wśród arystokracji, które bawiła walka psów na śmierć i życie. Londyn miał swój ring miał w Duck Lane, w Westminsterze, a walka toczyła się według ustalonych reguł. Na początku Buldogi walczyły przeciwko sobie, ale z czasem okazało się, że w walce pies – pies lepiej sprawdziłby się pies mniejszy i sprawniejszy. Wtedy skrzyżowano Buldoga z jednym lub więcej rodzimymi terierami angielskimi w celu stworzenia psa, który łączyłby w sobie odwagę, siłę i zawziętość buldoga ze sprawnością i pasja teriera. Potrzebowali psa, który walczy, zabija i nie poddaje się. Plan się powiódł, a jego efektem był pies bojowy. Nowa rasa miała wiele nazw: Bull i Terrier, Pół i Pół, Pit Dog, Pit Bullterier oraz w rejonach, z których pochodził – Staffordshire Bull Terrier. Psy, które powstały w wyniku tych krzyżowań bardzo różniły się wagą, skrajnie sięgającą od 20 a 60 funtów, choć średnio ważyły od 30 do 45 funtów. Taka waga psa pozwalała mu być umięśnionym i atletycznym, a w połączeniu z odwagą i zawziętością, której poszukiwano przez ponad 100 lat, dało to nam Staffordshire Bull Terriera.

rok 1910     rok 1910

Joe Mallen - 1910

wystawa w Hartpool - 1900

Niektórzy właściciele staffików zainteresowali się wystawami psów. Jednak jego ciemna historia w XIX wieku stworzyła mu złą reputację. Nigdy wcześniej nie był brany pod uwagę jako pies wystawowy. Tak było aż do maja 1935 roku.

Great Hertfordshire Open Show in Hatfield 20th June 1935

Wtedy to 40 osób, ci którzy posiadali „inne” bullteriery, spotkali się w Hotelu Old Cross Guns w Cradley Heath i założyli Klub Staffordshire Bull Terriera. Jednocześnie byli bardzo zgodni co do nazwy rasy, która ewoluowała w Black Country, górniczej części południowego Staffordshire, i czuło się, że pies nosi dumną, tradycyjną i rodzimą nazwę, która do niego psuje i na którą zasługuje. Władzami klubu byli: Joe Mallen, Jack Bernard (przewodniczący) and Joe Dunn (sekretarz). Ci panowie znali i kochali wyróżniający się charakter rasy. W roku 1935 w Kennel Club of England zostały zarejestrowane 174 psy.

Great Bomber wystawiany przez Joe Mallen'a w 1937 roku

Joe Dunn z Lady Eve - 1937

Zdjęcie z wystawy z 1937 roku

Do tego czasu napisano wzorzec, a w 1938 roku pierwsi właściciele Staffordshire Bull Terrierów świętowali punkty do championatu zdobyte na wystawie w Birmingham.

J. Dunn & J. Mallen z psem Jim the Dandy, który został uzyty podczas pisania wzorca rasy

Klasyczne zdjecie z Crufts'a 1939. Od lewej: F. Roberts i Coronation Scott, H. Melling i Tough Guy, H.N. Beilby i Midnight Gift, J. Dunn i Lady Eve oraz J. Mallen i Gentleman Jim. Sędzia: H. Pegg.

W 1939 roku 5 psów uzyskało tytuł championa. Były to: Game Laddie (hodowca i właściciel - W.A. Boylan), Gentleman Jim (hodowca - J. Dunn, właściciel - J. Mallen); Lady Eve (hodowca - J. Evans, właściciel - J. Dunn); Madcap Mischief (hodowca - W.A. Boylan, właściciel - A. Harrison); Midnight Gift (hodowca - G. Ashman, właściciel - M. Beare).

Hatton, Mallen & Tippin

Ch Game Laddie & Emden Challenger     Ch Game Laddie & W A Boylan - 2 championka rasy

Ch Madcap Mischief - jedna z trzech przedwojennych championek    

J Altoff     Cockney Charlie Lloyd & Champion Pilot

Tom Walls with Buller & Co.

Tom Walls słynny angielski aktor & Buller    Tom Walls był pierwszym przewodniczącym Southern Counties Staffordshire Bull Terrier Club

* * *

    

         

Literatura:
1. Gilmour D., 1996, The Complete of Staffordshire Bull Terrier, Ringpress Books Ltd, Lydney,
2. Gordon J.F., 1982, The Staffordshire Bull Terrier, Foyles Handbooks, The Pitman Press, London,
3. Lane M., 2003, The Guide to Owning a Staffordshire Bull Terrier, T.F.H. Publications, Neptune City,
4. Lemke D., 2000, Staffordshire Bull Terrier, T.F.H. Publications, Neptune City,
5. Nicholas A.K., 1991, Staffordshire Bull Terrier, T.F.H. Publications, Neptune City,
6. Stone S., 2007, Celebrating Staffordshire Bull Terriers, Pynot Publishing.


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610